بحران مالی گریبانگیر عربستانی شد

کیٹیگری عربستان سعودی
Tuesday, 18 April 2017


شیعیت نیوز به نقل از نشریه الرای کویت، مجلس سعودی در جلسه خود با اعمال قانون جدید مالیات موافقت کرد که به طور مستقیم شرایط روزمره معیشتی شهروندان را هدف قرار داده است.
براساس این قانون از این پس مردم عربستان برای مصرف دخانیات و نوشابه و نوشیدنی های پرمصرف مالیاتی سنگین با افزایش 50 الی 100 درصدی پرداخت خواهند کرد که یکی از بالاترین هزینه ها طی سالهای اخیر تلقی می شود .
این اقدام عربستان همزمان با دیگر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و برای اعمال قانون مالیات بر ارزش افزوده در نظر گرفته شده است .
همچنین به گفته منابع دولتی عربستان مقامات این کشور تصمیم گرفته اند که بسیاری از پروژه ها و طرح های عمرانی به ارزش ملیاردها دلار را به دلیل کمبود منابع متوقف نمایند و قرار است ارزیابی مجددی در زمینه اجرای آنها به عمل آید.
در همین حال موسسه اقتصادی 'ارنست ویونگ' که ارزیابی دوره ای را در زمینه شرایط اقتصادی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس ارائه می کند٬ اعلام کرد : اعضای شورای همکاری خلیج فارس دستیابی به درآمد سالیانه 25 میلیارد دلار را با اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در برنامه خود هدف گذاری کرده اند تا از این طریق بخشی از کمبود منابع مالی و کسری بودجه آنها جبران شود.
این مؤسسه در گزارش خود تاکید کرده است که حجم مالیات بر ارزش افزوده که باید از سوی شرکت های تجاری پرداخت شود٬ پنج درصد خواهد بود و این قانون سال جاری به اجرا در می آید.
این سیاست در حالی اتخاذ شده که اعضای شورای همکاری خلیج فارس پیش از این، از شرکت های ثروتمند داخلی و خارجی نیز مالیات اخذ نمی کردند.
کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی طی دو سال اخیر و تلاش برای ورود شرکت های خصوصی به عرصه های اقتصادی، موجب آغاز روند اخذ مالیات بر ارزش افزوده شده است.
این طرح قیمت کالاهای مصرفی را افزایش خواهد داد که البته دولت ها با حمایت از شهروندان خود تلاش می کنند آنها را از موج گرانی کالا مصون نگه دارند و عملا اتباع خارجی مقیم کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس، هزینه های افزایش قیمت ها را پرداخت خواهند کرد.
روند کاهش شدید قیمت نفت که از تابستان سال 2014 میلادی آغاز و تا پیش از توافق نفتی وین ادامه داشت، موجب شد که سایر کشورهای عربی مثل بحرین و قطر به سیاست های ریاضتی روی آورند. کاهش بهای نفت، عربستان را نیز با کسری بودجه سنگین رو برو کرد تا جایی که این کشور به منظور کاهش هزینه ها٬ به راههایی مانند قطع یارانه برخی کالاها و افزایش بهای سوخت متوسل شد.

پڑھا گیا 492 دفعہ

Leave a comment

اخبارفلسطین اشغالی

دیدار عباس با ترامپ در کاخ سفید

دیدار عباس با ترامپ در کاخ سفید

شیعیت نیوز ۔ محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، که به دعوت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا، به واشنگتن سفر کرده است، در کاخ سفید با وی دیدار کر...

مقالات

همگرایی تهران و اسلام‌آباد علیه تهدید‌های مشترک / گئزارش شبکہ ایلنا

همگرایی تهران و اسلام‌آباد علیه تهدید‌های مشترک / گئزارش شبکہ ایلنا

شیعیت نیوزنقل از شبکہ خبری ایلناواژه امنیت از دیرباز در تمامی مکاتب سیاسی و اعتقادی دارای اهمیت بسزایی بوده و همچنان نگاه تمامی دولتمردان در سراسر جها...

اخبار سوریه

آستانه میزبان چهارمین دور مذاکرات سوریه

آستانه میزبان چهارمین دور مذاکرات سوریه

شیعیت نیوز ۔ شهر آستانه، پایتخت قزاقستان، میزبان چهارمین دور مذاکرات میان معارضان و دولت سوریه به منظور پایان دادن به 6 سال جنگ در این کشور عربی است. ...

اخباریمن

حمله توپخانه‌ای یمنی‌ها به مواضع سعودی/چند نظامی کشته و زخمی شدند

حمله توپخانه‌ای یمنی‌ها به مواضع سعودی/چند نظامی کشته و زخمی شدند

شیعیت نیوز به نقل از پایگاه لبنانی العهد، اقدامات تلافی جویانه ارتش و کمیته های مردمی یمن علیه رژیم سعودی همچنان ادامه دارد. بر اساس این گزارش، ارتش ...

ڈیلی موشن

ارتباط با ما

ایمیل: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

ویب سائت http://www.shiitenews.org