اگر عربستان جنگ را به خاک ایران بکشاند، جز مکه و مدینه، منطقه دیگری در این کشور باقی نمی‌گذاریم

کیٹیگری ایران
Tuesday, 09 May 2017


شیعیت نیوز ۔ وزیر دفاع کشورایران اعلام کرد، اگر عربستان حماقتی علیه ایران مرتکب شود، جز مکه و مدینه، دیگر مناطق این کشور را امن نخواهیم گذاشت.

سردار «حسین دهقان» در گفتگو با شبکه تلویزیونی المنار لبنان با هشدار به ریاض تصریح کرد: تکبر موجب شده است تا سخنانی را به زبان بیاورند که خود آن را درک نمی‌کنند، همه کاری که آنان می‌توانند انجام دهند تحریک نتانیاهو علیه ایران است، حتی تحریک آنان علیه مردم بحرین نیز نتوانسته است این مردم را از پیگیری حقوق مشروعشان بازدارد، نه زندانبانان، نه جلادان و نه محاصره آیت الله عیسی قاسم از برجسته ترین چهره های این کشور، نتوانسته است در اراده این مردم خلل وارد کند.

وی در این گفتگو که بخش هایی از آن پخش شد، افزود: امروز شاهدیم عربستان تا مرز استیصال پیش رفته و حتی به مرز تملق و چاپلوسی برای نتانیاهو رسیده است، هدفشان از این تملق تحریک نتانیاهو علیه ماست. این رفتار چه معنایی می تواند داشته باشد؟ چرا تحریک علیه منطقه ای را در پیش گرفته اند که مردمش بپاخاسته اند و حاضر نشدند تسلیم وهابیت و سلفیت شوند؟ چرا علیه این مردم و برای سرکوب این مردم پول و سلاح می فرستند؟

سردار دهقان افزود: حاکمان سعودی باید وظیفه و مسئولیت خود را بشناسند و به این سئوال پاسخ دهند که آیا منافع امت مسلمان به وحدت آنان با اسرائیل یا آمریکا ارتباطی دارد؟ آیا تحویل دادن منطقه به آمریکا برای مسلمانان امنیت می آورد؟ یا آنکه حاتم بخشی از بیت المال مسلمین برای شکل دهی یک نظام شکست خورده پادشاهی، اقدامی در چارچوب خدمت به مسلمانان است؟

وزیر دفاع گفت: ما هیچگاه در پی اشغالگری هیچ کشور عربی و مسلمانی نیستیم، در گذشته هم چنین بودیم و در آینده نیز چنین خواهیم بود. آنان امروز بر این باورند که می توانند در برابر ملتها به ویژه در برابر امت ریشه دار و بزرگی چون ملت ایران قدرت نمایی کنند، معتقدم آنان آنچه را که می گویند خود درک نمی کنند و دلیل آن نیز جهل، غرور و کم تجربگی است، امروز علیه اقدامات ضد بشری سعودی در یمن اجماع جهانی به وجود آمده است، در چنین شرایطی آمریکا چه می تواند برایشان انجام دهد؟

وی افزود: سعودی‌ها بارها جنگ با یمن را تجربه کرده اند. این بار اولی نیست که با این کشور وارد جنگ شدند بلکه این چهارمین جنگشان با مردم یمن است، آنان در سه جنگ گذشته شکست خوردند و این بار نیز مردم یمن اجازه نخواهند داد نظام وهابی سعودی بر این کشور مسلط شود.

در ادامه، خبرنگار المنار پرسید آیا عربستان این توانایی را دارد که دامنه نبرد را به خاک ایران بکشاند؟

سردار دهقان در پاسخ گفت: من درک نمی کنم که چگونه می خواهند چنین کاری انجام دهند، آنان گمان می کنند آنقدر نیروی هوایی قدرتمندی دارند که بتوانند چنین کاری انجام دهند، من به آنان توصیه می کنم چنین حماقتی را مرتکب نشوند اما اگر این حماقت را مرتکب شوند بعید است از عربستان جز مکه و مدینه، جای دیگری باقی بماند.

وی درباره حل بحران منطقه، اظهار داشت: حل مشکل آسان است، در گام اول، عربستان باید از یمن خارج شود، در گام دوم، عربستان در امور کشورهای اسلامی مداخله نکند و گام سوم، پذیرش نظام امنیت جمعی در منطقه و بیرون راندن نیروهای بین المللی از منطقه است، گام چهارم نیز باور به حقوق ملت ها در تعیین سرنوشت خویش است. تحقق این امور می تواند به حل معضلات منطقه بیانجامد.

وزیر دفاع کشورمان افزود: امروز اسرائیل در بهترین شرایط خود به سر می برد، داعش را علیه مسلمانان تحریک می کند تا از این طریق امنیت خود را تامین نماید چنانچه توانایی مسلمانان را هدر می دهد و سعی می کند تهدیدات موجود علیه خود را از میان بردارد.

وی اضافه کرد: اسرائیل امروز وقتی به منطقه ای حمله می کند در واقع این پیام را به نمایندگان تروریستش در منطقه می‌رساند که نگران نباشید ما پشتیبان شما هستیم، راه استقرار امنیت و صلح در منطقه دو چیز است، یکی اینکه اسرائیل نباید با این روندی که در پیش گرفته است، در نظام منطقه ای حاضر باشد و راه آن نیز آسان است، فلسطینیان باید به سرزمین خود بازگردند و مردم فلسطین بتوانند سرنوشت خود را خودشان تعیین کنند.

سردار دهقان گفت: هر آنچه را که مردم فلسطین انتحاب کنند ما نیز بدان تن خواهیم داد. دوم دور شدن نیروهای مداخله گر از منطقه است، نیروها و مردم منطقه می دانند چگونه باید با هم و در کنار هم زندگی کنند.

پڑھا گیا 777 دفعہ

Leave a comment

اخبارفلسطین اشغالی

دیدار عباس با ترامپ در کاخ سفید

دیدار عباس با ترامپ در کاخ سفید

شیعیت نیوز ۔ محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، که به دعوت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا، به واشنگتن سفر کرده است، در کاخ سفید با وی دیدار کر...

مقالات

همگرایی تهران و اسلام‌آباد علیه تهدید‌های مشترک / گئزارش شبکہ ایلنا

همگرایی تهران و اسلام‌آباد علیه تهدید‌های مشترک / گئزارش شبکہ ایلنا

شیعیت نیوزنقل از شبکہ خبری ایلناواژه امنیت از دیرباز در تمامی مکاتب سیاسی و اعتقادی دارای اهمیت بسزایی بوده و همچنان نگاه تمامی دولتمردان در سراسر جها...

اخبار سوریه

آستانه میزبان چهارمین دور مذاکرات سوریه

آستانه میزبان چهارمین دور مذاکرات سوریه

شیعیت نیوز ۔ شهر آستانه، پایتخت قزاقستان، میزبان چهارمین دور مذاکرات میان معارضان و دولت سوریه به منظور پایان دادن به 6 سال جنگ در این کشور عربی است. ...

اخباریمن

حمله توپخانه‌ای یمنی‌ها به مواضع سعودی/چند نظامی کشته و زخمی شدند

حمله توپخانه‌ای یمنی‌ها به مواضع سعودی/چند نظامی کشته و زخمی شدند

شیعیت نیوز به نقل از پایگاه لبنانی العهد، اقدامات تلافی جویانه ارتش و کمیته های مردمی یمن علیه رژیم سعودی همچنان ادامه دارد. بر اساس این گزارش، ارتش ...

ڈیلی موشن

ارتباط با ما

ایمیل: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

ویب سائت http://www.shiitenews.org