پوتین شرط ایجاد «مناطق امن» در سوریه را اعلام کرد

کیٹیگری جھان
Thursday, 04 May 2017


شیعیت نیوز به نقل از خبرگزاری فرانسه، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه می‌گوید که آمریکا، روسیه، ترکیه، ایران و سوریه به توافق بر سر ایجاد «مناطق امن» در سوریه با هدف اطمینان از امکان‌پذیر شدن توافق صلح نزدیک هستند.

رئیس‌جمهوری روسیه گفت که اینها عملا نواحی «پرواز ممنوع» خواهد بود.

پوتین گفت که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در تماس تلفنی سه‌شنبه، از این ایده حمایت کرده است.

به گفته پوتین، تصمیم نهایی در این مورد باید در گفت‌وگوهایی که هم اکنون در «آستانه» پایتخت قزاقستان در جریان است، گرفته شود.

طرح ابتکار روسیه خواستار ایجاد مناطق امن در بخش‌های تحت کنترل شورشیان در استان ادلب در شمال شرقی کشور، در بخش‌هایی از استان حمص در مرکز کشور، و در غوطه شرقی در نزدیکی دمشق که آن هم تحت کنترل شورشیان است، می‌شود.

هدف از ایجاد این مناطق امن پایان خشونت، فراهم شدن امکان بازگشت پناهندگان و تحویل آذوقه است. ایستگاه‌های بازرسی با حضور شورشیان و نیروهای دولتی پیرامون این نواحی ایجاد خواهد شد. این سند همچنین می‌گوید که امکان استقرار نیروهای خارجی به عنوان ناظر هم وجود دارد.

طبق این گزارش، پوتین پس از گفت‌وگو با «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه، در اقامتگاه تابستانی خود در سوچی، در ساحل دریای سیاه، گفت: «یکی از راه‌های ماندگار کردن آتش‌بس ایجاد نواحی امن یا نواحی رفع مناقشه خواهد بود.»

پوتین افزود: «روسیه رایزنی های اولیه با دمشق و تهران را انجام داده. همه ما موافقیم که برای اطمینان از پایان خونریزی و ایجاد شرایط شروع مذاکرات سیاسی باید سازوکارهایی ایجاد کرد.»

پوتین تأکید کرد: «اگر در این نواحی فعالیت نظامی جریان نداشته باشد هواپیماهای نظامی در آنها فعالیت نخواهند کرد.»

او گفت چگونگی کنترل نواحی امن با گفت‌وگوهای بیشتر روشن خواهد شد.

پڑھا گیا 464 دفعہ

Leave a comment

اخبارفلسطین اشغالی

دیدار عباس با ترامپ در کاخ سفید

دیدار عباس با ترامپ در کاخ سفید

شیعیت نیوز ۔ محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، که به دعوت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا، به واشنگتن سفر کرده است، در کاخ سفید با وی دیدار کر...

مقالات

همگرایی تهران و اسلام‌آباد علیه تهدید‌های مشترک / گئزارش شبکہ ایلنا

همگرایی تهران و اسلام‌آباد علیه تهدید‌های مشترک / گئزارش شبکہ ایلنا

شیعیت نیوزنقل از شبکہ خبری ایلناواژه امنیت از دیرباز در تمامی مکاتب سیاسی و اعتقادی دارای اهمیت بسزایی بوده و همچنان نگاه تمامی دولتمردان در سراسر جها...

اخبار سوریه

آستانه میزبان چهارمین دور مذاکرات سوریه

آستانه میزبان چهارمین دور مذاکرات سوریه

شیعیت نیوز ۔ شهر آستانه، پایتخت قزاقستان، میزبان چهارمین دور مذاکرات میان معارضان و دولت سوریه به منظور پایان دادن به 6 سال جنگ در این کشور عربی است. ...

اخباریمن

حمله توپخانه‌ای یمنی‌ها به مواضع سعودی/چند نظامی کشته و زخمی شدند

حمله توپخانه‌ای یمنی‌ها به مواضع سعودی/چند نظامی کشته و زخمی شدند

شیعیت نیوز به نقل از پایگاه لبنانی العهد، اقدامات تلافی جویانه ارتش و کمیته های مردمی یمن علیه رژیم سعودی همچنان ادامه دارد. بر اساس این گزارش، ارتش ...

ڈیلی موشن

ارتباط با ما

ایمیل: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

ویب سائت http://www.shiitenews.org