«مبعث» اوج مهربانی خداوند با بندگان است

کیٹیگری مقالات
Tuesday, 25 April 2017


شیعیت نیوز ۔ خداوند در روز مبعث، رسولی از میان انسان ها بر می گزیند تا آن‌ها را به بهشت نزدیک‌تر کند و محبتش را بار دیگر بر زمینیان ارزانی بدارد تا زمینیان بدانند خداوند حجت را برای بهشتی شدن آفریدگانش تمام کرده تا شاید دیگر بهانه‌ای برای رفتن به راه ناصواب وجود نداشته باشد؛ تا شاید اصلاً در پرتو هدایت الهی توسط رسولش دیگر جهنمی به پا نکند.

عبادت خدا یکی از فلسفه‌های بعثت است

مدیر مرکز پژوهشگاه فرهنگ و معارف قرآن از مبعث می‌گوید. وی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: پیامبر(ص) مبعوث شد تا مردم به خدا و رسول او ایمان آورند و پس از ایمانشان خدا را بزرگ بشمارند و به عبادت خدا روی آورند که یکی از فلسفه‌های بعثت روی آوردن به خدا و عبودیت و بندگی او است.

حجت الاسلام محمد صادق یوسفی مقدم ابراز داشت: پیامبر شریعت الهی را برای انسان‌ها به ارمغان آورده که پیام‌ها و آرمان‌هایی جاودانه و همیشگی برای تمامی انسان‌ها ارائه دهد تا این شریعت و آرمان‌ها در تمامی اعصار بعدی هم جاری و ساری باشد.
وی با بیان اینکه پیامبر اکرم(ص) به رسالت مبعوث شد تا انسان‌ها به مقام عبودیت خدا دست یابند، ادامه داد: رسول خدا(ص) همه را به سوی خداوند می‌خواند و هیچگونه تفاوتی بین انسان‌ها قائل نبود زیرا همه آفریده خداوند هستند.

مدیر مرکز پژوهشگاه فرهنگ و معارف قرآن ادامه داد: سه حوزه مختلف مباحث دینی یعنی معارف دینی، مباحث اخلاقی و دستور العمل‌های اجرایی باید به سمت جامعه ممتاز پیش رود و جامعه اسلامی و نمونه‌ای را خلق کند که به اخلاق حسنه، امر به معروف و نهی از منکر و گرایش به رفتار نیک دعوت کند که دستور العمل‌هایی برای احکام عملی دین و پرهیز از بداخلاقی‌ها بیان کرده است.

فرصتی برای وحدت امت اسلامی

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی هم در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، در نگاهی دیگر به مسئله بعثت، آن را فرصتی برای وحدت امت اسلامی دانست و اظهار داشت: دشمنان اسلام همه تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا با دمیدن به آتش اختلافات مذهبی و فرقه ای آنان را به شدت درگیر ساخته و خود ماهی مقصود را از این آب گل آلود صید کنند اما در این میان مسلمانان می‌توانند با بازگشت و کاربست تعالیم نجات بخش قرآن کریم و سیره و سخنان پیامبر اکرم(ص) دسیسه‌های دشمنان را خنثی کرده و مجد و عظمت گذشته خویش را احیا کنند.

مسلمانان می‌توانند با بازگشت و کاربست تعالیم نجات بخش قرآن و سیره و سخنان پیامبر اکرم(ص) دسیسه‌های دشمنان را خنثی کنند

حجت الاسلام علی اسدی در ادامه عدم تبعیض را یکی از ویژگی‌ها پیامبر(ص) دانست و گفت: آن حضرت به صورت حساب شده با برده داری مبارزه کرد و این کار بخشی از حرکت‌های عدالت خواهی پیامبر(ص) در برابر ظلم آن دوره محسوب می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه عدالت و مساوات دینی یکی از کارآمدترین ابزارهای ایجاد الفت و جلوگیری از اختلاف و تنش‌های اجتماعی در جامعه آن زمان بود، عنوان کرد: این امر نشان از کوشش پیامبر اعظم(ص) برای پیدایش وحدت و عدالت بالنده بر محور ایمان به خدا دارد.

بعد از پیامبر(ص) اجازه اندیشیدن از اجتماع گرفته شد

مدیر گروه فلسفه سیاسی پژوهشگاه علوم و اندیشه سیاسی هم در گفتگو با خبرنگار مهر به زوایای دیگر مبعث پرداخت و اظهار داشت: انسان موجوی منفعت طلب است در نتیجه این منفعت طلبی انسان ممکن است برای رسیدن به اهداف خود به راه ظلم و بهره‌کشی هم روی بیاورد و اینجا است که پیامبران آمده‌اند تا انسان را متوجه حقیقت وجودی خود کنند.
رسول خدا مبعوث شد تا دنیای فرو رفته در جهل آن دوران را از خفقان نابودی و نیستی نجات دهد و به راه خداوند و مهربانی وی سوق دهد؛ حضرت محمد(س) توانست آنچه را که وظیفه پیامبری‌اش بود برای مردمان آن زمان تببین کند و مدینه فاضله را بنا نهد اما این انسان‌ها بودند که بعد از وی باز با کردارشان جهان را زیر بار ظلم فروبردند و تبعیض و نژاد پرستی و کشتارهای فراوان به راه انداختند و از یاد بردند که خداوند روزی برای آنچه که آنها را لایق می‌دانست جبرائیل را به زمین فرود آورد اما انسان‌ها نشان دادند که بد ناسپاس و نامهربان هستند.

پڑھا گیا 519 دفعہ

Leave a comment

اخبارفلسطین اشغالی

دیدار عباس با ترامپ در کاخ سفید

دیدار عباس با ترامپ در کاخ سفید

شیعیت نیوز ۔ محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، که به دعوت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا، به واشنگتن سفر کرده است، در کاخ سفید با وی دیدار کر...

مقالات

همگرایی تهران و اسلام‌آباد علیه تهدید‌های مشترک / گئزارش شبکہ ایلنا

همگرایی تهران و اسلام‌آباد علیه تهدید‌های مشترک / گئزارش شبکہ ایلنا

شیعیت نیوزنقل از شبکہ خبری ایلناواژه امنیت از دیرباز در تمامی مکاتب سیاسی و اعتقادی دارای اهمیت بسزایی بوده و همچنان نگاه تمامی دولتمردان در سراسر جها...

اخبار سوریه

آستانه میزبان چهارمین دور مذاکرات سوریه

آستانه میزبان چهارمین دور مذاکرات سوریه

شیعیت نیوز ۔ شهر آستانه، پایتخت قزاقستان، میزبان چهارمین دور مذاکرات میان معارضان و دولت سوریه به منظور پایان دادن به 6 سال جنگ در این کشور عربی است. ...

اخباریمن

حمله توپخانه‌ای یمنی‌ها به مواضع سعودی/چند نظامی کشته و زخمی شدند

حمله توپخانه‌ای یمنی‌ها به مواضع سعودی/چند نظامی کشته و زخمی شدند

شیعیت نیوز به نقل از پایگاه لبنانی العهد، اقدامات تلافی جویانه ارتش و کمیته های مردمی یمن علیه رژیم سعودی همچنان ادامه دارد. بر اساس این گزارش، ارتش ...

ڈیلی موشن

ارتباط با ما

ایمیل: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

ویب سائت http://www.shiitenews.org